Turystyka

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W RUMI

Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne

Opiekun: Aleksandra Brunat

Historia

VIII POMORSKA MŁODZIEŻOWA SESJA KRAJOZNAWCZA PTTK - 8.11.2017r.

Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK, Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK Marynarki Wojennej wspólnie z Oddziałem PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni zorganizowała Pomorską Młodzieżową Sesję Krajoznawczą PTTK. Celami sesji była: promocja walorów krajoznawczych Polski, popularyzacja krajoznawstwa i turystyki na Pomorzu, promocja walorów krajoznawczych Gdyni, jej historii, zabytków i tradycji morskich. Podczas spotkania uczennice z naszej szkoły prezentowały swoje osiągnięcia w wystąpieniu publicznym. Po zakończeniu zwiedziliśmy pod kierunkiem W- ce Przewodniczącego Pomorskiej Komisji Krajoznawczej ( przewodnik PTTK ), Krzysztofa Kruszyńskiego, "Gdynię na szlaku morskim i modernistycznym", żaglowiec "Dar Młodzieży" oraz Akwarium Gdyńskie".

XXIV RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO - 23.09.2017r.

Rajd ten odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji PTTK „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna".

Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na walory krajoznawczo–przyrodnicze TPK, a także integracja środowisk miłośników turystyki pieszej. W tym roku szkolnym rajd ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, chęć uczestnictwa w nim zgłosiło aż 89 osób. Trasa, którą wybraliśmy, miała swój początek w Redzie Pieleszewie, a kończyła się na polu biwakowym w Starej Pile. Jej długość wynosiła 14 km. Kapryśna pogoda nie zniechęciła nikogo do wędrówki i wszyscy dzielnie dotarli do mety. Gratulujemy wszystkim wytrwałości i zapraszamy do udziału w kolejnych rajdach.

Joanna Kass

XLV OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY ETAP WOJEWÓDZKI - 22-23.06.2017r

W tym roku turniej odbył się w Gimnazjum nr 4 w Rumi. To konkurs, którego istotą jest szlachetna rywalizacja i współzawodnictwo o miano najlepszego trzyosobowego młodzieżowego zespołu turystyczno-krajoznawczego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV: Szymon Detlaf i Ignacy Tuszyński oraz Mikołaj Modzelewski z klasy V. Opiekunem grupy była pani Joanna Kass. Turniej rozgrywany jest w konkurencjach, podzielonych na dwie części: teoretyczną (test wiedzy-obejmujący zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy) i praktyczną (turystyczny marsz na orientację, Turystyczne ABC, turystyczny rower oraz samarytankę). Nasi uczniowie uczestniczyli w tym turnieju po raz pierwszy, tym bardziej cieszy nas ich sukces, bowiem zajęli III miejsce. GRATULACJE!

ZIMOWY RAJD NA ORIENTACJĘ "ŚWIĄTECZNY BAŁAGAN" - 3.12.2016r

W sobotę w zimowej scenerii odbył się kolejny już zimowy rajd na orientację – impreza turystyczna zorganizoana przez Gimnazjim nr 4 w Rumi, nawiązująca do tradycji świątecznych i mikołajkowych. Naszą szkołę reprezentowało 21 uczniów, którzy pod opieką pań: Aleksandry Brunat, Aleksandry Konkol – Naumowicz i Beaty Musiatowicz dzielnie zmagali się z rajdowymi zadaniami. A nie były one łatwe. Wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale także znajomości kolęd, regionalnych potraw, tradycji świątecznych i sposobów kolędowania. Trzeba się było również wykazać wiedzą z języka angielskiego w zakresie terminologii bożonarodzeniowej,

a także zdolnością przystrojenia choinki czy zmontowania karmnika dla ptakow. Najważniejsza była jednak umiejętność posługiwania się mapą, gdyż punkty rozmieszczone były w lesie. Po przejściu trasy, w szkole trzeba było jeszcze udekorować świąteczne pierniki Na zakończenie na uczestników czekały kanapki, ciepła herbata i drobne upominki. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu.

XXXI WOJEWÓDZKI ZLOT SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNYCH PTTK PTSM - 30.09.-02.10.2016r

W tym roku szkolnym Zlot odbył się w Cedrach Wielkich

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI a : Szymon Bulczak, Maja Labuda, Maja Patek i uczniowie Vd Kinga Szczepanik i Paweł Wallrat opiekunem drużyny była pani Aleksandra Brunat.

Celem zlotu była przede wszystkim integracja szkolnych kół, popularyzacja turystyki , krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz zapoznanie uczestników z walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi Żuław, a zwłaszcza gminy Cedry Wielkie . W trakcie trwania Zlotu uczniowie uczestniczyli w kilku konkursach, zwiedzili miejscowość Trutnowy. W marszu na orientację udział wzięli Szymon Bulczak i Maja Patek, a Paweł Wallrat uczestniczył w szkoleniu Test krajoznawczo-turystyczny obejmujący wiedzę o gminie Cedry Wielkie pisali Maja Labuda i Paweł Wallrat W amatorskim konkursie piosenki turystycznej wystąpiły dziewczęta z głosem wiodącym Mai Patek. Piosenką Ogień wyśpiewały III miejsce

Konkursową pracę plastyczną promującą gminę Cedry Wielkie wykonały Maja Patek, Kinga Szczepanik i Maja Labuda.

Wyścig Kajakowy budził najwięcej emocji wśród uczestników. W tej konkurencji wystartowali Maja Patek i Szymon Bulczak. Uplasowali się na II miejscu spośród szkół podstawowych.

Na dzieci czekała też niespodzianka. Najmłodsi członkowie naszej drużyny uczestniczyli w warsztatach ozdabiania chleba. Organizatorzy przygotowali również zawody sportowe i ognisko dzięki, którym wszyscy uczestnicy Zlotu mieli okazję się poznać i zintegrować.

XXIII RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO 24 września 2016r

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez Gimnazjum nr 4 i Szkolne Koło Turystyczno- Krajoznawcze „Włóczykij".

Celem wyprawy było:

  • zwrócenie uwagi na walory krajoznawczo-przyrodnicze TPK;

  • utrwalenie wiedzy o lasach w Polsce w związku z Międzynarodowym Rokiem Lasów;

  • poznanie działań PTTK związanych z Rokiem Turystyki Rodzinnej;

Uczniowie na trasę wyruszyli w dwóch grupach:

starsi, pod opieką pań Aleksandry Brunat, Beaty Musiatowicz i Aleksandry Konkol – Naumowicz wędrowali z Gdyni Cisowej i przeszli 14 km. Młodsi pod opieką pani Joanny Kass z Gimnazjum nr 4 przeszli 8 km. Po drodze dzieci wykonywały różne zadania. Podsumowanie i zkończenie,jak każe tradycja, odbyło się na parkingu w Starej Pile. Grupa czwaroklasistów z naszej szkoły zdobyła II miejsce. Gratulujemy!

XXIII OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS KRAJOZNAWCZY "Poznajemy Ojcowiznę" 2016

Uczniowie naszej szkoły Sebastian Domeło, Aleksandra Marzejan, Julia Pelplińska, Konrad Wasik w październiku przystąpili do konkursu, którego celem jest poznawanie Ziemi Ojczystej – od najbliższego regionu po najdalsze zakątki Polski.Prace mogą dotyczyć historii własnej rodziny, lokalnej tradycji, ojczystej miejscowości, naszej ulicy bądź dzielnicy, historii szkoły, wakacyjnych wędrówek, osób szczególnie zasłużonych dla naszego regionu – wszystkiego, co poszerza naszą wiedzę o Polsce, naszym dziedzictwie, mieście, wsi, województwie i rodzinie. Opisując naszą rumską kaktusiarnię uczniowie VIe zajęli I miejsce w etapie wojewódzkim i zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego. Rozstrzygnięcie odbędzie się w maju. Konkurs ten jest imprezą punktowaną umieszczoną w Wojewódzkim Kalendarzu Imprez na rok 2015/2016 Pomorskiego Kuratorium Oświaty. Opiekun pracy Pani Aleksandra Brunat uchwałą Zarządu Głównego PTTK została odznaczona Złotą Odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży".

Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia w finale centralnym.

V RAJD FABULARYZOWANY Zimowy Świat Bajek

"Przygoda w Arendelle" - 30.01.2016R

W pochmurną sobotę uczniowie z naszej szkoły wyruszyli po kolejną przygodę. Tym razem Stowarzyszenie "Włóczykij" przygotowało rajd, którego fabułę oparto o film animowany "Kraina Lodu". Miło nam było spotkać wśród organizatorów naszych absolwentów. Drużyny towarzyszyły Annie w wielkiej podróży. Pomagały jej odszukać siostrę - Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. Podczas misji ocalenia królestwa dzieci i Anna napotkali między innymi zabawnego bałwana o imieniu Olaf, tajemnicze trolle, Kristoffa i jego wiernego przyjaciela - renifera Svena, Arcyksięcia z Weselton. W końcu dotarli do zamku, gdzie oczekiwała ich Elsa. Magia miłości Anny pozwoliła w powitalnym uścisku odczarować młodszą siostrę i przywrócić Arendelle upragnione ciepło. Radości nie było końca. Odbył się huczny bal i wystawne przyjęcie, podano pyszne torty. Długa podróż została nagrodzona. Dzieci otrzymały dyplomy, okolicznościowe plakietki i figurkę bałwanka.


ZIMOWY RAJD NA ORIENTACJĘ "GWIŻDŻE" - 5.12.2015R

W sobotę, 5.12.2015 r. odbył się Zimowy Rajd na Orientację „Gwiżdże" – impreza turystyczna zorganizoana przez Gimnazjim nr 4, nawiązująca do tradycji świątecznych i mikołajkowych. Naszą szkołę reprezentowało 24 uczniów, którzy pod opieką pań: Aleksandry Brunat, Aleksandry Konkol – Naumowicz i Beaty Musiatowicz dzielnie zmagali się z rajdowymi zadaniami. A nie były one łatwe. Wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale także znajomości kolęd, regionalnych potraw, tradycji świątecznych i sposobów kolędowania. Trzeba się było również wykazać wiedzą z języka angielskiego w zakresie terminologii bożonarodzeniowej. Niektóre zadania były zaszyfrowane, a kluczem do ich rozwiazania była znajomość matematyki i logiczne myślenie. Najważniejsza była jednak umiejętność posługiwania się mapą, gdyż punkty rozmieszczone były w lesie. Czekali tam starsi koledzy jako Gwiżdże, czyli kaszubscy kolędnicy z ciekawymi zadaniami. Jedno z nich polegało na przystrojeniu choinki przyniesionymi z sobą owocami i warzywami. Po przejściu trasy, w szkole trzeba było jeszcze wykonać stroik i nakryć wigilijny stół. Na zakończenie na uczestników czekały kanapki, ciepła herbata i drobne upominki. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu.

VI POMORSKA MŁODZIEŻOWA SESJA KRAJOZNAWCZA PTTK WEJHEROWO - 20.11.2015R

W tym roku dzieci i młodzież województwa pomorskiego spotkała się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie. W programie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowali najciekawsze miejsca województwa pomorskiego i Polski. Miejsca, które sami odwiedzili podczas wędrówek zarówno z klasą, jak i rodziną.

Uczennica naszej szkoły, Aleksandra Marzejan zaprezentowała temat "Kaszuby haftem malowane"

Sesja to okazja do publicznego przedstawienia swoich osiągnięć krajoznawczych i możliwość wymiany doświadczeń. Nasi uczniowie mieli okazję spotykać swoich starszych kolegów, z którymi w poprzednich latach wędrowali turystycznymi szlakami. Krótką relację z sesji można obejrzeć w internecie, w Twojej Telewizji Morskiej.

V MARSZ NA ORIENTACJĘ RUMIA - 14.11.2015R

W sobotę 44 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w marszach na orientację. W tym roku najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas czwartych. Dla większości uczniów był to pierwszy udział w tego typu imprezie.

Marsze odbywały się w Parku Starowiejskim. Niestety pogoda w tym dniu wyjątkowo nie sprzyjała. Porywisty wiatr, deszcz i przenikliwe zimno nie zniechęciły dzieci. Uczniowie podzieleni na 13 grup, samodzielnie, ale pod czujnym okiem pań Aleksandry Brunat, Aleksandry Konkol – Naumowicz, Joanny Wilk w wyznaczonym czasie musieli odszukać 13 punktów położonych w Parku Starowiejskim. Aura skutecznie utrudniała wykonanie zadania, mimo to dzieci poradziły sobie doskonale. Zmarznięte ale zadowolone wracały na metę. Na szczęście tam czekała na nich drożdżówka i gorąca herbata. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy wytrwałości i ukończenia marszu mimo niesprzyjającej aury.

VI POMORSKI KONKURS KRASOMÓWCZY PTTK - 14.10.2015R

Konkurs odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego poprzez kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli oraz wyrabianie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn.

Uczestnicy przygotowują dowolny temat związany z turystyką kraju ojczystego, prezentujący jego walory,zabytki historii, osiągnięcia czy sylwetki ciekawych ludzi zasłużonych dla kraju lub regionu.

W tym roku szkolnym nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy Ve Aleksandra Marzejan.

Pod opieką pani Aleksandry Brunat przygotowała dwa tematy:

pięciominutowy : "Kaszuby haftem malowane" oraz

prezentując tekst pierwszy zajęła IV miejsce.

Wycieczka do Kaktusiarni – 01. 10. 2015 r.

W ramach rozwijania wiedzy i zainteresowań przyrodniczych grupa uczniów z klasy Vf i VI e pod opieką p. Beaty Musiatowicz i p. Aleksandry Brunat udała się do Kaktusiarni. Uczniowie klasy piątej wędrowali z planami miasta w celu utrwalenia umiejętności czytania planu, posługiwania się nim i orientowania w terenie. Na miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki mogli nie tylko podziwiać bogactwo zgromadzonych gatunków, ale również usłyszeli wiele ciekawych informacji o sukulentach. Uczniowie klasy szóstej przeprowadzili wywiad z właścicielem na temat historii i dalszego rozwoju hodowli.

Po zwiedzaniu dzieci miały możliwość zakupienia kaktusów.

XXX WOJEWÓDZKI ZLOT SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNYCH PTTK PTSM 25.09 - 27.09 2015r

W tym roku szkolnym Zlot odbył się w Malborku

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI c : Noemi Bufnal, Joanna Dżugan, Julia Konarzewska, Alicja Leśniak, Zuzanna Nalewajko

pod opieką Pani Aleksandry Brunat.

Celem zlotu była przede wszystkim integracja szkolnych kół, popularyzacja turystyki , krajoznawstwa i ochrony przyrody oraz zapoznanie uczestników z walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi miasta Malborka i pow. malborskiego. W trakcie trwania Zlotu uczniowie uczestniczyli w kilku konkursach, zwiedzili miasto i oczywiście zamek. Marsz na orientację – zespół tworzyły Joanna Dżugan i Julia Konarzewska zajmując I miejsce Test krajoznawczo-turystyczny - obejmujący wiedzę o pow. malborskim – pisały Joanna Dżugan zajmując III miejsce i Julia Konarzewska zajmując II miejsce Konkurs wiedzy o Krzyżakach i zamkach krzyżackich – pisały Alicja Leśniak i Zuzanna Nalewajko Amatorski konkurs piosenki turystycznej – wystąpiła cała drużyna z głosem wiodącym Alicji Leśniak piosenką Bieszczady wyśpiewała II miejsce

Konkurs na pracę plastyczną promującą Malbork pt. „Pocztówka z Malborka" - pracę plastyczną wykonała cała drużyna, pod kierunkiem Noemi Bufnal, na wesoło promując Malbork.

Podsumowując wszystkie konkurencje nasze dziewczęta zdobyły drużynowo I miejsce

XXII RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO –19 września 2015r.

W tegorocznym rajdzie naszą szkołę reprezentowało 52 uczniów, podzielonych na dwie grupy. Dla każdej z nich wybraliśmy inną trasę. Starsi, zaprawieni w wędrówkach, pod opieką pani Aleksandry Konkol – Naumowicz i Beaty Musiatowicz ruszyli z Redy Pieleszewa lasami przez Zbychowo w kierunku Rumi. Młodsi, czwartoklasiści, pod opieką Pani Aleksandry Brunat i Pani Sylwii Wajchert, powędrowali krótszą trasą wiodącą z Gimnazjum nr 4 , czarnym szlakiem przez Trójmiejski PK.

Meta rajdu znajdowała się na polu biwakowym w Starej Pile. W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała, było nie tylko słonecznie, ale i bardzo ciepło. Uczniowie mogli sie sprawdzić w wielu konkursach zarówno wiedzowych jak i sprawnościowych. Nasi najmłodsi turyści wędrowali pod hasłem

"Nie marnuj wolnego czasubierz przyjaciół idź do lasu."

Rok szkolny 2013/2014

28.09.2013 XX JUBILEUSZOWY RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W tegorocznym rajdzie naszą szkołę reprezentowały dwie grupy uczniów. Dla każdej z nich wybraliśmy inną trasę. Starsi, zaprawieni w wędrówkach ruszyli z Redy Pieleszewa lasami przez Zbychowo w kierunku Rumi. Młodsi, czwartoklasiści i kilku niepełnosprawnych uczniów powędrowało krótszą trasą wiodącą z Gimnazjum nr 4 Meta rajdu znajdowała się na polu biwakowym w Starej Pile. - 20.09 - 22.09 2013r XXVIII WOJEWÓDZKI ZLOT SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNYCH PTTK PTSM Na tegoroczny zlot otrzymaliśmy zaproszenie do Chmielna. Organizatorem był SKKT „Wanożnice", który w tym roku obchodzi 30-lecie powstania. Naszą szkołę reprezentowali: Daria Formella , Krystian Gendek, Jeremi Mokrzycki, Amelia Nowak, Michał Pałubicki, Paulina Szewczyk, Amelia Tyszkiewicz Przez dwa dni uczniowie wzięli udział w następujących konkursach:

  • Chmieleńska Gra Turystyczna – cała drużyna – II miejsce

  • Wielobój turystyczno-sportowy – cała drużyna – II miejsce

  • Test wiedzy o Kaszubach – Amelia Tyszkiewicz, Michał Pałubicki – I miejsce

  • Test przyrodniczy – Amelia Nowak, Paulina Szewczyk – I miejsce

  • Konkurs im. Tadeusza Kotwicy – Daria Formella, Jeremi Mokrzycki – I miejsce - 9.11. 2013- Nasze Koło pierwszy raz uczestniczyło w imprezie na orientację.

Uczniowie jako nowicjusze startowali w kategorii TD

- 13.11.2013 - IV POMORSKA MŁODZIEŻOWA SESJA KRAJOZNAWCZA PTTK W tym roku po raz czwarty uczestniczyliśmy w sesji krajoznawczej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vd i Ve. W programie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowali najciekawsze miejsca województwa pomorskiego i Polski Uczennice naszej szkoły Amelia Nowak i Amelia Tyszkiewicz wystąpiły z prezentacją Ciekawe zakątki Rumi.

- 8.02. 2014 udział w III Rajd Fabularyzowany Zimowy Świat Bajek - WYZWOLIĆ NARNIĘ Uczniowie klasy IVc i IVe wzięli udział w rajdzie, którego fabuła oparta została na lekturze Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

- 12-13.04 2014 udział w XLII Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym PTTK w Pruszczu Gdańskim Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Konarzewski, Michał Pałubicki, Tomasz Ruczyński -zajęli II miejsce Na etapie miejskim również Daria Formella, Amelia Nowak , Paulina Szewczyk

- 26.04.2014 zorganizowanie wycieczki krajoznawczej RUMIA – KARTUZY – BORUCINO – BYTÓW – RUMIA - 11.05.2014 zorganizowanie wycieczki krajoznawczej TAJEMNICZE KAMIENNE KRĘGI RUMIA – WĘSIORY – LEŚNO – ODRY - 16-18 maja 2014 - udział w Centralnym Zlocie Laureatów XXI edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę" Amelia Nowak zajęła 3 miejsce za pracę Witajcie w mojej bajce czyli opowieści o Perlinie

- 22.05.2014 - udział w I KONKURSIE TURYSTYCZNO-PRZYRODNICZYM PT. „ZNAWCA LASU". Naszą szkołe reprezentowały 2 drużyny z klasy VI i Ve pod opieką p. A. Konkol – Naumowicz i p. A. Brunat. Uczniowie musieli się wykazać szczegółową znajomością lasu nie tylko teoretyczną ale również praktyczną.

-24.05.2013 – udział w Rajdzie Fabularyzowanym KRAINA KOSZMARÓW W rajdzie wzięło udział 5 drużyn, w sumie 36 osób, które zmierzyły się z koszmarami. Opiekunami były: Aleksandra Brunat, Joanna Kass, Ewa Mamrot, Renata Base, Aleksandra Naumowicz – Konkol

Rok szkolny 2012/2013

-22.09.2012 - XIX RAJD ŚCIEŻKAMI TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO - Naszą szkołę reprezentowało aż 45 uczniów, w tm, po raz pierwszy, uczniowie niepełnosprawni. Grupa licząca 30 uczniów ruszyła trasą z Gimnazjum nr 4 ul. Św. Józefa, ul. Podmokłą ul. Batorego, ul. Zielarską – ul. Św. Józefa do pola biwakowego w Starej Pile , druga grupa licząca 15 uczniów ruszyła z Redy Pieleszewa przez Zbychowo, szlakiem rowerowym do Reszek, następnie lasem do pola biwakowego w Starej Pile .

- 28. 09 - 30.09 2012 udział w XXVII WOJEWÓDZKIM ZLOCIE SZKOLNYCH KÓŁ KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNYCH PTTK PTSM W tym roku szkolnym ZLot odbył się w Wejherowie i Gniewinie Naszą szkołę reprezentowali: Laura Base, Iga Osięglewska, Joanna Rohde, Daniel Marzejan, Kamil Myćka Zlot rozpoczął się w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie a następnie uczestników przewieziono do Gniewina

- 01.10. 2012r. zorganizowaliśmy ROWEROWĄ WYCIECZKĘ "MIEJSCA KTÓRE WARTO ZNAĆ w RUMI" W piękne październikowe popołudnie członkowie koła krajoznawczo-turystycznego i przyrodniczego pod opieką p. A. Brunat i p. B. Musiatowicz udali sie na wycieczkę rowerową po Rumi. Celem było poznanie najciekawszych miejsc w mieście. Miejsc, o których warto pamiętać

9.11.2012 – udział w III POMORSKIEJ MŁODZIEŻOWEJ SESJI KRAJOZNAWCZEJ PTTK - Gdynia Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK Oddziału Regionalnego oraz Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK Marynarki Wojennej zorganizowały sesję krajoznawczą w sali klubu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej Gdynia Babie Doły Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIc i IVe

- 17.11.2012 – UDZIAŁ W XXX RAJDZIE TURYSTYCZNYM im. dr Mieczysława Orłowicza. Organizatorem tej imprezy turystycznej był Oddział Morski PTTK w Gdyni oraz Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni Chyloni W rajdzie uczestniczyli uczniowie z klas VId, IVd, IVe.

- 22-25 11. 2012r.- udział w XXVIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH LEGNICA Weronika Hennig, zajmując II miejsce w Konkursie Pomorskim, jako pierwsza uczennica naszej szkoły awansowała do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Weronika na konkurs przygotowała dwa teksty, pięciominutowy "Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski" oraz siedmiominutowy, który prezentowała na etapie wojewódzkim "Życie i twórczość Aleksandra Majkowskiego" Weronika zdobyła nagrodę specjalną im. Wandy i Henryka Urbaniaków.

- 2.02. 2013 organizacja RAJDU ZIMOWEGO "W poszukiwaniu pomników przyrody". W rajdzie uczestniczyli uczniowie klasy IVa, IVd, IVe oraz VIc.

- 9.03. 2013 - udział w 15 OGÓLNOPOLSKIM SPOTKANIU PODRÓŻNIKÓW, ŻEGLARZY I ALPINISTÓW "KOLOSY" Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. J.Kass, p. A. Wojciechowskiej i p. A Brunat wzięła udział w gdyńskim spotkaniu, na którym podróżnicy, alpiniści, żeglarze, grotołazi prezentują swoje dokonania szerokiej publiczności. Impreza odbywała się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Gdyni . Sobota, 9 marca była dniem gór, podróży,wody i wyczynu. Mieliśmy okazję wysłuchać czterech prezentacji. Iwona i Marek Tarczyńscy opowiadali ,w swojej prezentacji "Nurtem Shengen",o podróży małym jachtem wokół południowo-wschodniej i kanałami środkowej Europy. Druga prezentacja "Pod wiatr to za mało" opowiadała o podróży wokół Ameryki Południowej pod wiatr i pod prąd. Trzecia "Islandia po staremu" to również żeglarska przygoda opowiedziana z dużym dowcipem przez samotnego podróżnika Macieja Orczykowskiego. Ostatnią prezentacją, którą wysłuchano, była, budząca wielki podziw, opowieść Andrzeja Mrożka i Tomasza Wójtowicza " Rowerem przez Rosję"

- 30.03. 2013 udział w XX OGÓLNOPOLSKIM MŁODZIEŻOWYM KONKURSIE KRAJOZNAWCZYM "POZNAJEMY OJCOWIZNĘ" W tym roku szkolnym dwóch uczniów z klasy VIa integracyjnej Wojciech Grzywaczewski i Robert Lademann przystąpiło do konkursu z pracą multimedilną "Bojarski Zbigniew – twórca szkolnictwa muzycznego w powojennym Wejherowie"W wakacje chłopcy, pod opieką Rodziców, przeprowadzili wywiady z żoną i córką bohatera ich prezentacji. Zebrali potrzebne materiały, które później umieścili w swojej pracy. Trud się opłacił. W finale wojewódzkim uzyskali II miejsce. Rozdanie nagród odbyło się 10 kwietnia

- 13.04. 2013 udział w RAJDZIE FABULARYZOWANYM "Przygody Hobbita" W sobotni poranek dwie drużyny z klas czwartych, wyruszyły na trasę rajdu, którego fabuła nawiązywała do książki Hobbita i Władcy Pierścienia. Krasnoludy "Dwaliny" czyli dziewczęta z IV d wyruszyły na trasę rajdu jako pierwsze. Po piętnastu minutach wyruszyły Krasnoludy "Marudy" czyli uczniowie z klasy IVe.

- 6.05. 2013 zorganizowanie RAJDU ROWEROWEGO "Okolice Rumi" W poniedziałkowe popołudnie grupa uczniów pod opieką p. A Brunat i p. B. Musiatowicz udała się na wycieczkę rowerową. Czwartoklasiści ścieżkami rowerowymi pojechali nad Zagórską Strugę, gdzie zapoznali się z cechami fizycznymi rzeki. Ponieważ tematyka ta poruszana była na lekcji przyrody uczniowie na miejscu przypomnieli sobie budowę doliny rzecznej, oraz najważniejsze cechy biegów rzeki. Mogli również naocznie zobaczyć jak powstaje zakole rzeki. Na zakończenie uczniowie zgodnie ocenili, że nasza rzeka ma charakter podgórski.

Po tych zajęciach dołączyła grupa szóstoklasistów i już razem wyruszono w kierunku Kazimierza i Dębogórza.

- 11.05. 2013 - dział w RAJDZIE FABULARYZOWANYM "Indianie i kowboje". Rankiem, dwie drużyny z naszej szkoły ruszyły na trasę rajdu przebiegającą ścieżkami Trójmiejskiego PK w okolicach Rumi

- 25.05. 2013 udział w XI BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI W dniach 22 -26 maja na trójmiejskich uczelniach odbywają się imprezy popularyzujące naukę. Festiwal organizują wspólnie wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe oraz związane z nauką środowiska poza uczelniane Uczniowie z naszej szkoły pod opieką p.A. Brunat, p.J. Kass i p.B.Musiatowicz w ramach festiwalu wzięli udział w pokazie laboratoryjnym zorganizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej "Co ukrywa pomarańcza i cytryna?" Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda pozyskiwanie ekstraktu ze skórki pomarańczy i cytryny między innymi w procesie destylacji. Następnymi zajęciami były warsztaty "Więc chodź pomaluj mój świat - czyli rzecz o barwnikach"

-15.06.2013 - udział w RAJDZIE FABULARYZOWANYM "W 80 dni dookoła świata" Fabułę rajdu oparto na przygodach Filiasa Fogga opisanych w powieści Juliusza Verne

Rok szkolny 2011/2012

-17.09.2011- XVIII Rajd Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - Trasa wiodła z Przetoczyna do Rezerwatu przyrody „Pełcznica", (jez. Krypko i Pałsznik – szlakiem czerwonym – Jez. Wygoda -PP 517 (klony pospolite) PP 817 (głaz narzutowy) przez – Bieszkowice – szlakiem czerwonym – Leśnictwo Piekiełko – czarnym szlakiem – do pola biwakowego w Starej Pile –by w końcu dotrzeć do pętli autobusowej w Rumi. W sumie około 16 km.

-23 – 25.09.2011 - XXVI WOJEWÓDZKI ZLOT SKKT PTTK PTSM W tym roku szkolnym Zlot odbył się w dwóch miejscowościach: Lęborku i Wicku. Naszą szkołę reprezentowali: Urszula Całusińska, Natalia Dawidowska, Oskar Gadomski, Kacper Grinholc, Weronika Mokrzycka, Jakub Perucki, Katarzyna Rohde, Magdalena Wandtke, Natalia Zwara.

- 21.10.2011 udział w II POMORSKIM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM - Naszą szkołę reprezentowali:

  • Weronika Hennig w opowieści „Duchy zamku Chojnik"

  • Natalia Zwara – „Zjawy w lustrze Twardowskiego",

  • Przemysław Czerewatyj – Wyszecki – „Szczecineckie atrakcje turystyczne"

- 4.11. 2011 r. udział w II POMORSKIEJ MŁODZIEŻOWAEJ SESJI KRAJOZNAWCZEJ PTTK zorganizowanej w sali konferencyjnej Klubu Garnizonowego Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. Głównym współorganizatorem tej uroczystości była Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczniowie z naszej szkoły przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje i referaty: – Jakub Perucki „Pomniki przyrody Trójmiasta" – Magdalena Wandtke „Rezerwat Beka"

  • Adam Paterka, Kacper Grinholc „Pomniki Gdyni

  • Jakub Orłowski „Bramy Gdańska"

- 31.01. 2012 WYCIECZKA "GDAŃSK ZIMĄ" - 31 stycznia 2012 Nie zrażeni niskimi temperaturami korzystając z okazji , że we wtorki Muzeum Historii Miasta Gdańska oferuje wstępy wolne do swoich obiektów, udaliśmy się na wycieczkę.

- 23-24.03. 2012 Etap miejski XL OMTTK w RUMI W etapie miejskim, który odbył się w Gimnazjum nr4 wystartowały dwie drużyny z naszej szkoły:

  • DRUŻYNA I: Urszula Całusińska VId, Natalia DawidowskaVId, Kacper Grinholc VId

  • DRUŻYNA II: Oskar Gadomski VId, Jakub Orłowski VId, Jakub Perucki VId

- 21-22 kwietnia 2012 XL OMTTK W tym roku etap wojewódzki turnieju odbył się w Rytlu. Ta piękna borowiacka wieś położona jest nad Brdą i Kanałem Brdy na granicy z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym. Drużyna w składzie : Urszula Całusińska, Natalia Dawidowska, Kacper Grinholc zdobyła I miejsce i będzie reprezentować województwo pomorskie w finale centralnym - 31.05 – 3.06 2012r. Tegoroczny Finał centralny odbył się w Świeradowie Zdroju niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej malowniczo położonej u stóp Gór Izerskich. Ogólna klasyfikacja - III miejsce - 3.04. 2012 roku o godzinie 11.00 w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego XIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę" ORŁOWSKI JAKUB „Bramy gdańskie" VII MIEJSCE

DAWIDOWSKA NATALIA „Moje wycieczki rowerowe po Pomorzu" V MIEJSCE

PATERKA ADAM „Gdynia – historia pomnikami pisana" II MIEJSCE

FABULARYZOWANY RAJD „W poszukiwaniu Janosika" – 5 maja 2012 - 25.06.2012r Rajd fabularyzowany „PIRACI" – Osiemnastu uczniów naszej szkoły (z klas: Vc, Vd i VI d) wraz z opiekunem – Beatą Musiatowicz, wzięło udział w rajdzie „Piraci".

Rok szkolny 2010/2011

-18-19 września 2010 roku uczniowie ze szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego uczestniczyli w XXV Wojewódzkim Jubileuszowym Zlocie SKKT – PTTK – PTSM w Sierakowicach. Uczestnikami zlotu byli uczniowie klasy Vd.

- 25 września 2010 roku uczniowie wzięli udział w XVII Rajdzie Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Naszą szkołę reprezentowała jak zwykle bardzo liczna grupa 42 uczniów z klas: VI b, VI f, V d, V c, IV c. Opiekę sprawowały : Pani Aleksandra Brunat, Pani Aleksandra Konkol- Naumowicz, Pani Ewa Mamrot Rajdowi towarzyszyło jak zwykle kilka konkursów. W konkursie piosenki turystycznej wystąpiły uczennice klasy IVc: Karolina Błaszkiewicz, Weronika Hennig, Weronika Miotk, Natalia Pardo, Joanna Rohde, Joanna Śleszyńska Zadania przyrodnicze realizowane w trakcie rajdu, min „Wywiad z drzewem" – Natalia Zwara, Magdalena Wandtke, Katarzyna Rohde, Konkurs wiedzy krajoznawczej i topograficznej – Natalia Dawidowska, Kacper Grinholc, Natalia Zwara Konkurencje sportowe: Piotr Cholewa Vd – I miejsce Oskar Wyszecki Vd i Katarzyn Rohde Vd – II miejsce Oskar Wyszecki Vd i Katarzyn Rohde Vd – II miejsce. Uczniowie z naszej szkoły po podsumowaniu wszystkich konkurencji zajęli drużynowo I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

- 27.10. 2010 roku uczniowie uczestniczyli w I Pomorskiej Młodzieżowej Sesji Krajoznawczej organizowanej przez Pomorską Komisję Krajoznawczą przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK i SKKT „Waganci" przy Zespole Szkół Salezjańskich w Rumi. Uczniowie naszej szkoły przedstawili dwie prezentacje Kacper Grinholc, Oskar Gadomski "Swornegacie i okolice - wspomnienie z wakacji" Jakub Perucki "Sandomierz nad Wisłą" i wygłosili dwa referaty Natalia Dawidowska, Weronika Mokrzycka "Krasnobród – miasto na Roztoczu" Natalia Zwara "Księstwo Łeba" - 26.03. 2011 roku zorganizowaliśmy wycieczkę po północnej części Kaszub. - 1-2.04. 2011 Etap miejski XXXIX OMTTK w RUMI Urszula Całusińska , Natalia Dawidowska, Weronika Mokrzycka – II miejsce Natalia Zwara, Kacper Grinholc, Jakub Perucki – V miejsce

- 9-12.06. 2011 roku, w Gdańsku W finale centralnym nasze województwo reprezentowały: Urszula Całusińska, Natalia Dawidowska, Weronika Mokrzycka zajmując IX miejsce

Rok szkolny 2009/2010

19.09.2009 III miejsce w XVI Rajdzie Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

26-27.09 2009 – I miejsce w XXIV Wojewódzkim Zlocie Szkolnych Kół Krajoznawczo Turystycznych -PTTK-PTSM w Pucku woj. pomorskie

- Udział w XXXVIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno - Krajoznawczym

Etap szkolny. W tym roku szkolnym po raz pierwszy odbył się etap szkolny OMTTK . Wzięło w nim udział 11 osób, również po raz pierwszy pięcioro uczniów klasy czwartej

Wyniki konkursu krajoznawczego pozwoliły na wyłonienie dwóch drużyn, które reprezentowały nas w etapie miejskim

Drużyna I w składzie: Marta Januszewska, Marta Szur, Mateusz Węsierski

Drużyna II w składzie: Adrianna Bochniak, Natalia Dawidowska, Magdalena Jurkiewicz

rezerwowymi były Karolina Kortas i Weronika Mokrzycka

Wyniki:

26.03-27.03 2010 etap miejski Drużyna I - I miejsce Drużyna II - V miejsce

24.04-25.04 2010 finał wojewódzki - Marzęcino - Ekoturyści - I – miejsce

10.06- 13.06 2010 finał centralny Bocheniec woj.Świętokrzyskie - IV miejsce

21.04.2010 III miejsce w Biegu Ekologicznym drużyny EKOTURYŚCI KLASY IV- konkurs organizowany przez szkołę w Dębogórzu

20.03.2010 - I miejsce Kacpra Łądkowskiego w IX Miejskim Konkursie Wiedzy Przyrodniczej

24.04 2010 II miejsce Kacpra Łądkowskiego w XIII Międzyszkolnym Konkursie „W zgodzie z Przyrodą" pod hasłem „Zdrowy styl życia" - - - 22.05 2010 XIX Rajd Pieszy "Rumia i okolice" - I miejsce

29.05 2010 Rajd fabularyzowany "Asterix i Obelix" I miejsce zajęły Ekoturystki z VI b, II miejsce Ekoturystki z IVd, III miejsce Ekoturyści z VI b, IV miejsce Ekoturyści z IVd , VI miejsce Ekoturyści z VIf - wyróżnienie dla uczennic klasy czwartej: Urszuli Całusińskiej, Natalii Dawidowskiej, Weroniki Mokrzyckiej w Międzyszkolnym Konkursie Prac Badawczych „Młody Naukowiec" konkurs odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni i Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „Eksperyment ziemniaczany"

21.06 2010 Rajd fabularyzowany „Piastowie"

Rok szkolny 2008/2009

- Udział w XXXVII OMTTK

Drużyna I w składzie: Jacek Pałubicki, Mateusz Perucki, Stanisław Wilemborek rezerwowa Weronika Miotke

Drużyna II w składzie Marta Januszewska, Marta Szur, Mateusz Węsierski rezerwowa Karolina Kortas

etap miejski Drużyna I - I miejsce Drużyna II - II miejsce

25.04-26.03 2009 finał wojewódzki Gdynia Drużyna I - I miejsce Drużyna II - II miejsce

11.06-14.06 2009 finał centralny Biłgoraj woj. lubelskie I- miejsce

- Wyróżnienie dla Filipa Żelezika w Międzyszkolnym Konkursie Prac Badawczych „Młody Naukowiec" konkurs odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni i Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

- III miejsce drużyny w składzie min. Kacper Łądkowski i Jędrzej Jurewicz kl V w Międzyszkolnym Konkursie Matematyka z Przyrodą organizowanego pod patronatem Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Gdańsku

- 09.05 2009 Rajd fabularyzowany „Śladami Indiany Jonesa"

Rok szkolny 2007/2008

- 22.09 2007 XIV Rajd Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

- Udział w XXXVI OMTTK

Drużyna I w składzie: Marcin Krupecki, Mateusz Milewski, Patryk Przybylski

Drużyna II w składzie: Grzegorz Otwiaska, Jacek Pałubicki, Stanisław Wilemborek

11.04-12.04 2008 etap miejski Drużyna I - I miejsce Drużyna II - III miejsce

26.04-27.04 2008 finał wojewódzki Żukowo Drużyna I - I miejsce Drużyna II - II miejsce

12.06-15.06 2008 finał centralny Kamieńczyk woj. mazowieckie - X miejsce

17.05 2008 Rajd fabularyzowany "Wikingowie"

- Stanisław Wilemborek - II miejsce w etapie szkolnym i Jacek Pałubicki udział w etapie rejonowym konkursu interdyscyplinarnego matematyka z przyrodą 16 uczniów brało udział w eliminacjach szkolnych

16.06.2008 rajd "Szkolenie kadetów"

Rok szkolny 2006/2007

- 30.09.2006 I miejsce w XIII Rajdzie Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

- UDZIAŁ w XXXV OMTTK

Drużyna I w składzie: Damian Gierczak, Marcin Karpiński, Paweł Komarnicki

Drużyna II w składzie: Piotr Kobylis, Mateusz Milewski, Patryk Przybylski

13.04-14.04 2007 etap miejski Drużyna I - I miejsce Drużyna II - V miejsce

21.04-22.04 2007 finał wojewódzki Gniew - I miejsce

7.06-10.06 2007 finał centralny Żary woj lubuskie. Nasza drużyna zajęła II miejsce

Podczas tego finału było kilka ciekawych konkurencji min. wiązanie węzłów marynarskich, przemieszczanie się na skrzynkach, wbijanie gwoździa czy rozpalanie ogniska

- 28.04 2007 Rajd Templariuszy Uczniowie podzieleni na grupy szukali skarbu ukrytego w lesie. Po drodze czekały na nich liczne zadania.

- 26.05 2007 XVI Rajd :Rumia i okolice". Rajd prowadził z Gdyni Pogórza do Gimnazjum nr1 w Rumi. W szkole dzieci brały udział w wielu konkursach min I miejsce w konkursie: Ekologia zajął Piotr Kobylis

- 16.06 2007 Rajd „Kowboje i Indianie" Uczniowie przebrani za Indian i kowboi wędrowali do miejsca, gdzie miały się spotkać plemiona indiańskie, aby zakopać topór wojenny i wypalić fajkę pokoju

I miejsce Jakub Naumowicz w IV Miejskim Konkursie Wiedzy Przyrodniczej pod hasłem Polskie Góry

finalista Jakub Naumowicz Wojewódzkiego Konkursu Matematyka z Przyrodą

Rok szkolny 2005/2006

Udział w XXXIV OMTTK

DRUŻYNA I w składzie Dawid Kałęka, Jakub Lewandowski, Patryk Samp rezerwowy Piotr Perucki

Drużyna II w składzie: Damian Gierczak, Marcin Karpiński, Paweł Komarnicki

1-2.04 2006 etap miejski Drużyna I - I miejsce Drużyna II - III miejsce

22-23.04 2006 finał wojewódzki Rumia Drużyna I - I miejsce Drużyna II - II miejsce

Po raz pierwszy drużyna z naszej szkoły awansowała do finału centralnego

25.05-28.05 2006 odbył się finał centralny w Sierakowie Wielkopolskim. Debiut okazał się dość udany.

W konkurencji "Rowerowy tor przeszkód" zajęli I miejsce, a w "Turystycznym ABC" III miejsce. W ogólnej klasyfikacji zajęli VI miejsce

Rok szkolny 2004/2005

Koło angażuje się w działania zarówno ekologiczne jak i turystyczne. Po raz kolejny bierzemy udział w akcji "Obserwator Wybrzeża Europy",

uczestniczyliśmy w rajdach : "Ścieżkami Trójmiejskiego PK" i "Rumia i okolice"

Najciekawsze zajęcia związane były z p do Turystycznego ABC odbywającego się w ramach OMTTK.

W tym roku po raz pierwszy drużyna I zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego OMTTK.

Finał wojewódzki odbył się w Starogardzie Gdańskim.

Naszą szkołę reprezentowały DRUŻYNA I w składzie Patryk Base, Karol Piskorek, Sylwester Kurzacz

II miejsce w etapie miejskim, III miejsce w finale wojewódzkim

oraz Drużyna II Dawid Kałęka, Piotr Perucki, Patryk Samp rezerwowy Jakub Landowski.

Rok szkolny 2003/2004

Zadania realizowane na kole skupiły się głównie na realizacji związanych z turniejem krajoznawczo turystycznym

W XXXIII OMTTK po raz pierwszy naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Pierwsza w składzie: Katarzyna Bryk, Dorota Wyganowska, Paweł Ringwelski zajęła III miejsce

Dodatkowo Paweł Ringwelski zdobył indywidualną nagrodę za wiedzę krajoznawczą zdobywając 96 na 100 możliwych punktów. Jego rekord najprawdopodobniej długo nie zostanie pobity.

Druga drużyna w składzie: Sławomir Kurzacz, Karol Piskorek, Michał Witkowski zajęła IV miejsce.

Rok szkolny 2002/2003

Najważniejszym działaniem było przygotowanie uczniów do finału miejskiego XXXI OMTTK

Drużyna w składzie: Katarzyna Bryk, Michał Dawidowski, Paweł Ringwelski zajęła III miejsce

Jednym z ciekawszych rajdów była wyprawa rowerowa "W poszukiwaniu pomników przyrody"

– II i III miejsce (drużyny) w konkursie miejskim „Miasto, w którym mieszkam"

Rok szkolny 2001/2002

przyniósł duże zmiany w działalności koła

We wrześniu 2001 Koło Krajoznawczo-Turystyczne zmieniło nazwę na Koło Ekologiczno- Krajoznawcze "EKOTURYŚCI".

Na zajęciach rozpoczęto realizację programu edukacyjnego "Bryza-Jak chronić środowisko?

Praca koła skupiła się na dwóch przedsięwzięciach .

Pierwszym była realizacja projektu " Wykorzystanie w celach dydaktycznych walorów przyrodniczo-geograficznych Zagórskiej Strugi"

Ścieżkę realizowano we współpracy z Ekozespołami. W ramach projektu uczniowie min.badali cechy fizyczne rzeki oraz jej skład chemiczny

W tym roku szkolnym po raz pierwszy wystartowaliśmy w turnieju turystycznym, był to XXX Ogólnopolski Turniej Turystyczno Krajoznawczy

Stałym wydarzeniem jest oczywiście udział w rajdzie "Rumia i okolice"

Rok szkolny 2000/2001

W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy współpracę z Komunalnym Związkiem Gmin Dolina Redy i Chylonki uczestnicząc w warsztatach "Co zrobić z tą górą śmieci?

Nawiązaliśmy również współpracę z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami, w ramach której w Miesiącu Dobroci dla Zwierząt przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną i rzeczową. Akcja ta cieszyła się dużym powodzeniem.

Rok upłynął również pod znakiem rajdów organizowanych przy współudziale Ekozespołów z opiekunem Panią Aliną Puchalską i Zielonych Dzieciaków z opiekunem panią Ewą Mamrot. Były to: "Szlakami Trójmiejskiego PK", "Rumia i jej okolice", "Szlakiem pomników przyrody"


Działalność koła w latach 1995-2000

Szkolne koło Krajoznawczo-Turystyczne swoją działalność rozpoczęło w roku szkolnym 1995/1996

Na początku swojego istnienia liczyło niewielu członków, jednak z czasem pasjonatów turystyki przybywało. Założycielem koła i opiekunem jest pani Aleksandra Brunat.

Główny cel koła to propagowanie walorów przyrodniczych i krajoznawczych Rumi i okolic oraz ćwiczenie umiejętności

czytania mapy, orientowania się w terenie oraz posługiwanie się kompasem

Zajęcia odbywały się w so W tym celu koło uczestniczyło w rajdach i wycieczkach organizowanych przez Pana Bacha,

kierownika Domu Kultury w Rum, jednym z ciekawszych był rajd z 1996 roku "Szlakien starych młynów wodnych".

Przez cały rok szkolny 1997/1998 uczniowie brali aktywny udział w obchodach 70-lecia PTTK Oddział Morski w Gdyni

uczestnicząc w 8 rajdach

Ponadto uczniowie w rajdach organizowanych przez rumskie szkoły.

Były to rajd "Ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego" oraz rajd "Rumia i okolice".

Ponadto sami uczniowie wraz z opiekunem organizowali wycieczki min. "Szlakami Trójmiejskiego PK" podczas której

ćwiczyli rozpoznawanie roślin, badali stan zaśmiecenia lasu.

Rajd "Szlakiem pomników przyrody" Wycieczki te miały propagować nie tylko najbliższe okolice czy zdrowy styl życia,

ale równie istotne były cele dydaktyczne jak np. umiejętność rozpoznawania roślin głównie drzew,

badanie stanu zanieczyszczenia środowiska Rumi na podstawie skali porostowej, obliczanie wieku drzew,

określanie czystości rzeki itp. Chociaż działalność koła to głównie rajdy piesze, ale również zdarzały

się wycieczki rowerowe głównie do rezerwatu Beka, do Mechelinek, Rewy, Wejherowa, po ciekawych miejscach Rumi

oraz ścieżkami parku krajobrazowego. Po tamtych wyprawach pozostało kilka fotografii, może ktoś się na nich

rozpozna. Uczniowie mogli również zdobywać odznaki turystyki pieszej, odznaki krajoznawcze czy

odznaki turysty przyrodnika

W roku 1998 troje uczniów: Martyn Bambrowicz, Ada Marszałkowska i Karol Wilczewski

zdobyło popularną Odznakę Turystyki Pieszej.

We wrześniu 1999 koło ekologiczne zaproponowało nam udział w akcji "Obserwator Wybrzeża Europy",

a w kwietniu wspólnie zorganizowaliśmy sejmik ekologiczny "AGENDA 21- Rumia"

W nocy z 2 na 3 marca ośmioro uczniów klasy VII c i VII e wzięło udział w rajdzie organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij” w Rumi. W imprezie wzięło udział 12 grup z różnych szkół z Trójmiasta. Głównym tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rolą uczestników było w stroju gazeciarzy warszawskich z roku 1918 pokonać trasę w Gdańsku przez 11 punktów, gdzie mieli do wykonania różne zadania. Głównym celem było „wykradzenie” listy polskich kolaborantów z sejfu niemieckiego garnizonu i dostarczenie Józefowi Piłsudskiemu.

Podczas rajdu uczniowie mieli okazję brać udział w inscenizacjach, w trakcie których bliżej poznali takie postacie jak: J.Haller, R.Dmowski, I.Daszyński, I.Paderewski, Szpicbródka. Fikcyjna akcja wiążąca ze sobą poszczególne scenki wzmacniała atrakcyjność gry, która na pewno zostawi w uczestnikach niezatarte wrażenia.