SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W RUMI

Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne

Opiekun: Aleksandra Brunat

Aktualności

XLV OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY ETAP WOJEWÓDZKI - 21-22.04.2018r.

Organizatorem Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK z upoważnienia Oddziału Regionalnego PTTK w Gdańsku była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie. OMTTK PTTK to największe przedsięwzięcie z zakresu szkolnej turystyki edukacyjnej, organizowane przez PTTK, o charakterze cyklicznym, całorocznym, na terenie całego kraju. Każdego roku Turniej popularyzuje walory turystyczno-krajoznawcze innego województwa. W roku szkolnym 2017/2018 było to województwo małopolskie. Podczas turnieju uczniowie brali udział w następujących konkurencjach: test wiedzy obejmujący zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne, topograficzne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy oraz zadaniami praktycznymi(turystyczny marsz na orientację,turystyczne ABC, turystyczny rower,samarytanka, ocena zdobytych odznak turystycznych PTTK ). W Turnieju reprezentowała nasza szkołę trzyosobowa drużyna z klasy 6 ( Marta Ardigo, Michalina Pieleń , Mikołaj Modzelewski). Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi i zajeli II miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im dalszych sukcesów. :)

VIII RAJD FABULARYZOWANY Z CYKLU PRZYGODA " W DRODZE DO HOGWARTU"

Z 13 na 14 kwietnia odbyła się wyprawa do „Szkoły Magii" w której uczestniczyło 34 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy zostali zaproszeni do rumskiego Hogwartu indywidualnymi listami, które zawierały m.in. zestaw koniecznego wyposażenia. Na tę noc Szkoła Podstawowa nr 10 przeobraziła się w naprawdę magiczną szkołę, niewiele odbiegającą wystrojem od tej opisanej w książce J.K. Rowling. Wszystkie sale lekcyjne były udekorowane kolorami domów Hogwartu, a wejść do nich pilnowały ruchome obrazy. Rajd przygotowany został przez Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij". Organizatorzy stworzyli fabułę i wcielili się w różne postaci, przy czym role profesorów Hogwartu grali członkowie Stowarzyszenia i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi. Część akcji odbyła się w budynku szkoły, część w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a także na boisku szkolnym. Podczas zakończenia rajdu każdy uczestnik otrzymał szal z barwami domu w Hogwarcie, do którego został wybrany.Wszyscy uczniowie oraz opiekunowie grup świetnie się bawili.

XVIII ZIMOWY FABULARYZOWANY RAJD NOCNY "SZANSA NA NIEPODLEGŁĄ" - 2-3.03.2018r.

W nocy z 2 na 3 marca ośmioro uczniów klasy VII c i VII e wzięło udział w rajdzie organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij" w Rumi. W imprezie wzięło udział 12 grup z różnych szkół z Trójmiasta. Głównym tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rolą uczestników było w stroju gazeciarzy warszawskich z roku 1918 pokonać trasę w Gdańsku przez 11 punktów, gdzie mieli do wykonania różne zadania. Głównym celem było „wykradzenie" listy polskich kolaborantów z sejfu niemieckiego garnizonu i dostarczenie Józefowi Piłsudskiemu.

Podczas rajdu uczniowie mieli okazję brać udział w inscenizacjach, w trakcie których bliżej poznali takie postacie jak: J.Haller, R.Dmowski, I.Daszyński, I.Paderewski, Szpicbródka. Fikcyjna akcja wiążąca ze sobą poszczególne scenki wzmacniała atrakcyjność gry, która na pewno zostawi w uczestnikach niezatarte wrażenia.

VII Rajd Fabularyzowany z cyklu ZIMOWY ŚWIAT BAJEK pt. MIĘDZYWYMIAROWA WYPRAWA 17.02.2018 r.

Kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły (z klas pierwszych, drugich i czwartych oraz z oddziałów przedszkolnych) wraz z opiekunami wzięło udział w rajdzie przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij" i Szkołę Podstawową nr 10 w Rumi. Organizatorzy stworzyli fabułę i wcielili się w różne postaci ze znanej dzieciom serii komiksowej PIERRE'A CULLIFORDA „SMERFY".

Trasa wiodła ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który na czas rajdu przemienił się w Krainę Smerfów. Uczestnicy przemierzali las w poszukiwaniu składników do uzdrawiającego eliksiru dla Papy Smerfa. Zdobycie sproszkowanych odnóży pająka, krwi smoka, odchodów koliberka czy sproszkowanego serca muchy nie było proste. Trzeba było zmierzyć się z nie lada przeciwnościami, wykonać przeróżne zadania, a także być czujnym i nie dać się złapać depczącemu nam po piętach Gargamelowi. Gdy udało się dotrzeć do celu, Papa Smerf został uleczony, a na dzielnych uczestników rajdu, którzy się do tego przyczynili, czekały dyplomy, plakietki, smerfowy syrop na kaszel i pyszne smerfowe torty. Dzieci wracając do domu były bardzo zadowolone, dopytywały o kolejny rajd i zapewniały, że na pewno wezmą w nim udział.