Bezpieczne Media

dla rodziców

Linki i materiały informacyjne dotyczące

bezpieczeństwa w sieci

Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa serię czterech podcastów poświęconych najważniejszym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online.

Mamy nadzieję, że rozmowy ekspertów NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które poprowadził znany dziennikarz radiowy Krystian Hanke, będą dla Państwa przydatną dawką wiedzy. Liczymy na to, że staną się przyczynkiem do wielu rozmów i podjęcia działań w Państwa lokalnych środowiskach na rzecz bezpieczeństwa dzieci online.

Zachęcamy do słuchania!

Kiedy niewinny żart staje się hejtem? Jak reagować na agresję w internecie? Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?

Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci? W którym momencie powiedzieć stop? Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić?

Czy zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, które ze sobą niesie? Jak rozmawiać z nastolatkiem o skutkach takich działań? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Jak uchronić przed nimi nasze dzieci? Jakie treści są szkodliwe? Jak nauczyć dzieci bezpiecznie poruszać się po internecie i odpowiednio reagować na niebezpieczne materiały?

Pomóż swojej rodzinie mądrze korzystać ze świata cyfrowego

Nic nie zastąpi rozmowy i bezpośredniego kontaktu Rodzica z Dzieckiem.

Family Link umożliwia rodzicom nastolatków i młodszych dzieci wprowadzenie reguł korzystania z urządzeń cyfrowych obowiązujących w całej rodzinie. Pomagają one dzieciom podczas nauki, zabawy i poznawania świata przez internet*.

Pokaż dziecku, co dobre.

Zobacz, co Twoje dziecko robi w internecie

Nie każdy czas spędzony przed ekranem jest równie wartościowy. Pomóż dziecku w podejmowaniu właściwych decyzji. Przejrzyj raporty aktywności z informacjami, ile czasu dziecko spędza na korzystaniu ze swoich ulubionych aplikacji.

Zarządzaj aplikacjami na urządzeniu dziecka

Dzięki powiadomieniom zatwierdzisz lub zablokujesz aplikacje, które dziecko chce pobrać ze Sklepu Google Play. Możesz również zarządzać zakupami w aplikacjach oraz ukryć wybrane aplikacje na urządzeniu dziecka.

Rozbudzaj ciekawość dziecka

Znalezienie aplikacji odpowiednich dla dziecka może sprawiać trudność, dlatego Family Link podpowiada aplikacje polecane przez nauczycieli, które można dodać bezpośrednio na urządzeniu dziecka.

Czy Family Link zablokuje wszystkie treści nieodpowiednie dla moich dzieci?

Nie, Family Link nie blokuje wszystkich nieodpowiednich treści. Pamiętaj jednak, że niektóre aplikacje Google mają swoje własne opcje filtrowania. Na przykład wyszukiwarka i przeglądarka Chrome są wyposażone w opcje filtrowania, które znajdziesz w Family Link. Rodzice nastolatków powyżej 13 roku życia (lub poniżej innego wieku obowiązującego w ich kraju) mogą korzystać z trybu ograniczonego dostępu, opcjonalnego ustawienia w YouTube, w celu odfiltrowania potencjalnie nieodpowiednich treści. Należy przy tym pamiętać, że filtry nie są doskonałe i mogą czasami nie odfiltrować treści o charakterze wulgarnym lub brutalnym albo innych materiałów, z którymi Twoje dziecko nie powinno się zetknąć. Zalecamy, by sprawdzać ustawienia aplikacji oraz ustawienia i narzędzia dostępne w Family Link i przy ich pomocy określać, co jest właściwe dla Twoich dzieci.