Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Opublikowano 2022-11-28MZ

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Rumi włączyła się 23 listopada 2022 r. w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce pod patronatem UNICEF.

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody i realizowała ciekawe przedsięwzięcia.

Uczniowie poznali prawa dziecka w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze

i materiały. Dzieci obejrzały filmy o dzieciach uczących się w szkołach trzeciego świata.

Uczniowie integrują się ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkoły wspólnie tworząc społeczność. Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na świecie. Nasze działania podejmowane były w ramach akcji „Na niebiesko dla każdego dziecka”. Nasze gazetki oraz ubiór w tym dniu były w kolorze niebieskim. Klasa III d udała się na pochód ulicami Rumi z plakatami Praw Dziecka, przedstawiającymi prawa widziane ich oczami. Przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i wspaniale rozumieją ich znaczenie.