Brązowa kurtyna dla Teatralnej Szóstki

Opublikowane 2019-11-28 MO

Pierwszy etap

Prawie 40 zespołów z całej Polski wysłało zgłoszenia wideo z nagraniem swoich przedstawień, by przejść przez sito wymagań jury IV Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna w Gdyni. Czekaliśmy z niecierpliwością na wynik tych eliminacji. Gdy ogłoszono uczestników przeglądu, byliśmy przeszczęśliwi. Dostaliśmy się do finału.

Teatralny tydzień

Przez sześć listopadowych wieczorów 18 zespołów wystawiało na deskach gdyńskiej sceny teatralnej różnorodne spektakle. Nie zbrakło teatrów tańca, dorosłych, niepełnosprawnych i prawie profesjonalnych grup działających czy domach kultury i innych artystycznych placówkach.

Niektóre oglądaliśmy i były naprawdę znakomite.

Finałowa gala

30 listopada wzięliśmy udział w uroczystej gali, której patronowało Radio Kaszebe, Radio Gdańsk, media katolickie, lokalne telewizje i Prezydent Miasta Gdyni. Oślepiał nas blask fleszów i czuliśmy się naprawdę wyjątkowo. Setki ludzi i aparatów trochę nas ośmielały. Wreszcie przyszedł czas na wyniki konkursu. Jakież było nasze zdziwienie, gdy dotarło do nas, że zdobyliśmy brązową kurtynę i jesteśmy na podium wśród najlepszych. Łzy szczęścia spadające po policzkach, gratulacje spadające od ludzi teatru, aktorów, instruktorów innych grup teatralnych, gratulacje na portalach społecznościowych (wszystko szło na żywo). Słowem radość przeogromna i spijanie błogiej śmietanki sukcesu, ale też podziękowania za setki (naprawdę setki) godzin prób i przygotowań.

Wpadła bomba do piwnicy

Samo przedstawienie było próbą wejścia w psychikę dziecka uwikłanego w dojrzewanie podczas II wojny światowej. Kreacja stworzona dla dzieci i przez dzieci...

Bez dzieci nie byłoby nic

Szesnaścioro pasjonatów - aktorów-amatorów z Teatralnej Szóstki poprowadziło SP 6 i Rumię do sukcesu, o którym długo będziemy pamiętać.

Anastazja Ramutkowska, Julia Mielewczyk, Milena Karp, Mikołaj Modzelewski, Alicja Gosiewska, Zuzanna Recke, Daria Orzęcka, Tymon Brzuzy, Oliwia Gazarkiewicz, Paulina Dąbkowska Roksana Adamiak, Magda Kowalczyk, Zuzanna Browarczyk, Wiktoria Zmuda, Agata Pernak i Weronika Koralewska

To oni nie żałowali czasu i ochoty, by spędzać każdą sobotę w szkole i ćwiczyć, próbować, tworzyć...

Oprócz Brązowej kurtyny Teatralna Szóstka otrzymała również dodatkowe wyróżnienie, tzw. Kurtynę na bis za znakomitą kreację sceniczną świata dziecięcego. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialne były panie: A. Gliszczyńska, J. Senderska i M. Plichta.