ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE SP6 W RUMI

Koza Krysia w przedszkolu!

Różni goście nas odwiedzali, ale prawdziwa koza pojawiła się po raz pierwszy. A to wszystko dzięki Zagrodzie Powroty, którą zaprosiliśmy w ramach realizacji programu „Przedszkole z witaminą”. Są to wspaniali regionaliści pasjonujący się starodawnymi urządzeniami. Łączą muzeum i teatr, a uczestnicy ich zajęć biorą czynny udział w pokazach poprzez wykonywanie niecodziennych zadań. I tak właśnie było. Własnoręcznie zrobiliśmy masło, twaróg, ale najbardziej podobało nam się dojenie kozy. Koza Krysia pięknie zadziałała na nasze emocje, przez co łatwiej przyswoiliśmy wiedzę. Życzymy sobie więcej spotkań z Zagrodą Powroty.

Dzika Afryka

Przedszkolaki wybrały się na przedstawienie teatralne pt. „Dzika Afryka”. Temperatura na zewnątrz iście afrykańska, dlatego bez problemu przenieśliśmy się do świata stworzonego przez aktorów. Razem z Kazikiem przemierzyliśmy na rowerze cały Czarny Ląd. Na pustyni spotkaliśmy wojowników, którzy podzielili się ze spragnionym podróżnikiem wodą. W dżungli widzieliśmy lwa, który nie dbał o zęby i trzeba było usunąć mu dziurawy kieł. Król Rwandy ucieszył się z wizyty przybysza z Polski i podarował mu cenną strzelbę, a afrykański wódz w podziękowaniu za naukę jazdy na rowerze, grając na tam-tamie, poprosił innych przywódców o przyjazne przyjęcie Kazika w ich wioskach. Ciągle zmieniająca się scenografia, pełna okazałych roślin i dzikich zwierząt, przyciągała wzrok oglądających. Interaktywne przedstawienie z wpadającymi w ucho piosenkami bardzo spodobało się dzieciom.

PODRÓŻ PO EKOGALAKTYCE

Pewnego majowego dnia aktorzy Teatru Pomarańczowy Cylinder zabrali wszystkie dzieciaki i panie z oddziałów przedszkolnych w niesamowitą podróż. Wsiedliśmy do kosmicznego pojazdu, który bez naszej pomocy by nie ruszył. Potrzebował naturalnej energii wytwarzanej przez nasze machające ręce. Pilot i jego pomocnik lądowali co rusz na innych planetach, na których spotykali ciekawe postaci. Dzięki rozmowom z nimi dowiedzieliśmy się, jak ważne jest dbanie o środowisko, oszczędzanie energii, szacunek do wody i jedzenia, czy wykorzystywanie energii odnawialnej. Była to też historia o pokonywaniu strachu przed nieznanym. Wszystkie spotkane ufoludki, roboty i maszyny okazały się bardzo przyjazne i - mimo wielu różnic - w gruncie rzeczy podobne do nas. Uwielbiamy takie szalone podróże, pełne humoru i wielu ciekawostek.

WIZYTA W WIELKIEJ FABRYCE ELFÓW

We wtorek 11 grudnia Pszczółki, Wesołe Niedźwiadki i dzieci z klasy Id, nie mogąc doczekać się świąt, wybrały się do Wielkiej Fabryki Elfów. I to był świetny pomysł! Znaleźliśmy tam świąteczne dźwięki, które nastroiły nas do wykonywania zadań wyznaczonych przez elfy: odszukiwanie nutek, granie na bum-bum rurkach, wspólne budowanie maszyny poruszającej choinki, nauka gry na bębnach czy na pianinie. Były też zabawy ruchowe na rowerkach stacjonarnych, dmuchane zjeżdżalnie, wyścigi drużyn i kąpiel w basenie z kulkami. Później przyszedł moment wyciszenia i stworzenia listów do św. Mikołaja. Okazało się, że i JEGO tam spotkaliśmy. Przyjął nas w swoim pokoju i każdemu wręczył wspaniały upominek.

XIX PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ

Dzieci z grupy Wesołe Niedźwiadki wzięły udział w XIX Przeglądzie Piosenki Dziecięcej „Muzyczne zoo". Zaśpiewały hymn swojej grupy pt. „Misie". Nie przeraziła ich scena ani zgromadzona publiczność. Wystąpiły bez tremy, nie zapominając o układzie choreograficznym, dzięki czemu wywalczyły drugie miejsce w swoim pierwszym konkursie poza murami naszej placówki. Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom.

MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE

W piątek 7 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na 12. już spotkanie dzieci z rumskich przedszkoli ze świętym Mikołajem na hali MOSiR. Były wspólne tańce, śpiewanie kolęd, konkursy i pokazy. To świetny czas na integrowanie się rumskich dzieci przy wspólnej zabawie. Było wesoło, radośnie i kolorowo.

BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE

We wtorek 20.11. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na przedstawienie teatralne. Mali patrioci z przejęciem obejrzeli spektakl „Baśnie i legendy polskie", poznali legendę o złotej kaczce, o żywej wodzie i o szewczyku Dratewce. Lalki, marionetki i aktorzy przenieśli widzów do magicznego świata, w którym prym wiodły szacunek do ludzi i umiłowanie wolności. Była to świetna lekcja patriotyzmu.

ZAWODY SPORTOWE "BIAŁO-CZERWONI"

W środę 21.11. przedszkolaki włożyły wygodne biało-czerwone stroje, żeby na sportowo uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zaprezentowaniu się wszystkie Słoneczka, Pszczółki i Wesołe Niedźwiadki dzielnie brały udział w konkurencjach sprawdzających ich szybkość, zwinność, wytrzymałość i współpracę. Rywalizacja była zacięta, kibice zdzierali gardła, dopingując swoich kolegów. Radości nie było końca, gdy okazało się, że wygrali... WSZYSCY. Każda drużyna zdobyła taką samą ilość punktów. Na pożegnanie dzieci głośno zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem" i z dyplomami wróciły do swoich sal.

JESIENNY SPACER PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W poniedziałek 15.10. Wesołe Niedźwiadki zabrały kolegów i koleżanki z oddziałów przedszkolnych na "Jesienny spacer" po parku. Spotkały tam Panią Jesień, która sprawdziła wiedzę dzieci na temat swojej pory roku. Były wiersze, piosenki, wesołe tańce, a także podziękowania i życzenia dla nauczycieli z okazji ich święta. Po przedstawieniu dzieci poprosiły panią dyrektor o pasowanie na przedszkolaka. Każda grupa odśpiewała swój hymn. Swoim radosnym występem dzieci udowodniły, że zasługują na przyjęcie w poczet społeczności naszego przedszkola. Z wielką dumą i przejęciem wypowiedziały słowa przyrzeczenia, a pani dyrektor dokonała pasowania przez dotknięcie ramienia każdego dziecka wielką kolorową kredką.

0a - Pszczółki

wych. E.Samson wych. A.Barzowska-Witko A.Drzazga